Witamy na blogu

Mamy nadzieję, że Ci się spodobało i będziesz zaglądać do nas częściej! ;)

Szukaj w tym blogu

sobota, 22 października 2016

Czy jest to najlepsza szkolna lektura? "Michael Vey. Więzień Celi 25"Moja nauczycielka od polskiego powiedziała nam tytuł następnej lektury. Jak każdy na przymusowe czytanie nastawiłem się... pesymistycznie. Jednak czy właściwie?

Michael Vey. Więzień Celi 25 to książka, której na pewno szybko nie zapomnę. Już od pierwszej strony zacząłem się przekonywać do lektury. 
Michael jest 14/15 letnim chłopcem mieszkającym w Idaho- stanie w USA. Oprócz mamy i przyjaciela Ostina nie ma nikogo. Jego sekret znają najbliższe mu osoby. Nasz bohater jest dzieckiem elektryczności. Posiada w sobie prąd elektryczny o sile zdolnej zabić człowieka. Dlaczego Michael ma moc? Sam nie wie. Taki się urodził. Oprócz tego ma jeszcze zespół Tourette'a, o którym pewnie wiecie jeszcze mniej niż o Idaho. W szkole jest popychadłem dla trójki szkolnych łobuzów a dyrektor szkoły lubi karać ofiary.
Pewnego dnia jednak życie Michaela zmienia się. Poznaje dziewczynę, która podobnie jak on ma moce związane z elektrycznością. Razem z Ostinem tworzą klub, którego zadaniem jest dowiedzieć się dlaczego mają moc. Odkrywają tajemnicę, która zsyła na przyjaciół nie przyjemnych gości. Okazuje się, że elektrycznych dzieci jest więcej i wszystkie ich moce pochodzą z jednego źródła. 
Jest to książka poruszająca ważne dla młodych ludzi sprawy i wartości. Mówi o sztuce wyborów i poświęceniu. Pokazuje moc przyjaźni i miłości. Pytanie tylko czy ta moc wystarczy, żeby pokonać dr. Hatcha?
Michael z popychadła staje się przywódcą grupy. Nastoletni czytelnicy mogą się uczyć od bohatera książki wytrwałości i życia w zgodzie z wyznawanymi przez siebie wartościami. Vey mówi w książce, że jego mama nie chciała by mieć syna mordercy. Jednak czy Michael poświęci życie matki, by uratować swojego szkolnego prześladowcę? 
Autorem książki jest Richard Paul Evans. Bestsellerowy pisarz amerykański, którego wszystkie powieści gościły na listach hitów „The New York Timesa”. Ich nakład sięgnął już jedenastu milionów, przetłumaczone zostały na dwadzieścia dwa języki, bijąc w wielu krajach rekordy sprzedaży. Evans jest laureatem wielu literackich nagród, m.in. „1998 American Mothers Book Award”, „Storytelling World Award” i „2005 Romantic Times Best Women’s Novel of the Year”. Jest też założycielem organizacji charytatywnej „The Christmas Box House International” na rzecz zaniedbanych i wykorzystywanych dzieci, za pracę w której uhonorowany został „Washington Times Humanitarian of the Century Award” oraz „Volunteers of America National Empathy Award”. Evans mieszka w Salt Lake City, w stanie Utah z żoną Keri i piątką dzieci.

Według mojej skromnej oceny książka zasługuje na solidne 8/10 pkt. Bardzo spodobała mi się postać Michaela jako nastoletniego super dzieciaka. LubimyCzytać.pl ocenia ją na 7/10 pkt.


Wydawnictwo 


Zapowiedź                  

Sebastian