Witamy na blogu

Mamy nadzieję, że Ci się spodobało i będziesz zaglądać do nas częściej! ;)

Szukaj w tym blogu

niedziela, 27 grudnia 2015

Anna Moczulska "Bajki, które zdarzyły się naprawdę. Historie słynnych kobiet"


Czy wiecie, że historie kobiet, które znamy z lekcji historii są niczym wyjęte z tak uwielbianych przez nas bajek z dzieciństwa?  Takich przypadków jest naprawdę dużo. Zasadniczo możemy podzielić je na 5 kategorii:
  1. Kopciuszek
  2. Śpiąca Królewna
  3. Księżniczka na ziarnku grochu
  4. Piękna i Bestia
  5. Królewna Śnieżka
Kopciuszek jest postacią wyjątkową. Mimo, że na początku była kocmołuchem znalazła miłość księcia. Tak było również z bohaterkami w tej części. Elżbieta Rakuszanka, Katarzyna I, Anna Leonowens, Zofia Chotek. Co łączy te kobiety? Wszystkie bez pomocy wróżki znalazły w sobie odwagę, by samemu napisać dla siebie szczęśliwą bajkę. Mimo, że nie miały urody albo pozycji a czasami i tego i tego potrafiły sobie poradzić. Oczywiście nie brakuje niespodziewanych zwrotów akcji czy szczęśliwego zbiegu okoliczności. Bez tego każda bajka byłaby nudna. Nawet ta prawdziwa, jaką jest życie...
Anna Jagiellonka, Katarzyna Jagiellonka i Zofia Jagiellonka. Wszystkie na scenę życia wyszły za późno. Jakby historia o nich zapomniała, a później próbowała to zrekompensować. Były córkami Bony, gorszymi dziećmi. Zawsze w cieniu swojego brata. W późnym wieku ich życie nabrało rozpędu i ważnej roli w historii. Na pewno ciężko im było obudzić się z przyjemnego snu i stanąć twarzą w twarz z rzeczywistością.Wszystkie poradziły sobie z tym zadaniem nadzwyczaj dobrze, chociaż to wszystko przez ich matkę, która nie dopuszczała ich do życia dworskiego. Ale czy wszystkie miały szczęśliwe zakończenia swoich przygód?


Muszę przyznać, że sama jestem sobą zaskoczona. Nie jestem ogromną zwolenniczką lekcji historii,
a tu proszę taka niespodzianka. Okazuje się, że trzeba użyć innego sposobu na nakreślenie życiorysu osób naprawdę ciekawych, a książka zyskuje szersze grono odbiorców. Autorka udowadnia, że historia wcale nie musi być nudna.
Pokazuje, że historia jest kobietą, która kryje jeszcze wiele tajemnic. Najlepsze jest to, że sama mimowolnie zapamiętałam niektóre bohaterki i ich życie. Nauka przez czytanie dobrych książek. Bajka!
Mam nadzieję, że choć trochę Was zainteresowałam. Jeżeli się zdecydujecie ją przeczytać to... Miłej lektury!