Witamy na blogu

Mamy nadzieję, że Ci się spodobało i będziesz zaglądać do nas częściej! ;)

Szukaj w tym blogu

czwartek, 20 kwietnia 2017

Co ta książka ze mną zrobiła... "Podzieleni" Neal Shusterman

Wojna moralna w końcu się zakończyła w statusie porozumienia między zwolennikami a przeciwnikami aborcji. W wyniku rozejmu została stworzona Kartka Życia, czyli zapis w prawie informujący o prawach i zasadach podzielenia. A czym ono jest?Wyobraź sobie, że zostaniesz podzielony. Niby to nie jest zabijanie, ale wiesz, że nigdy już nie będziesz sobą w sobie.Neal Shusterman
Amerykański autor książek dla młodzieży i dorosłych. Ojciec czwórki dzieci. Mieszka w Kalifornii. Spod jego ręki wyszło wiele bestsellerów, z których najbardziej znaną powieścią są Podzieleni. Początkowo napisana jako samodzielna historia, ze względu na duży sukces i oczekiwania czytelników doczekała się kontynuacji i obecnie seria Podzieleni składa się z czterech tomów.


Życie ludzkie jest chronione od poczęcia z przerwą od 13 do 18 roku życia. W tym czasie rodzice mogą oddać na podzielenie, czyli proces wtórnego wykorzystania dziecka. Oznacza to, że przeznaczony na podzielenie, jedzie do ośrodka donacyjnego i tam na stole operacyjnym jest "zabijany" a jego wszystkie narządy i inne rzeczy przeznaczone są na pomoc innym (np. na przeszczepy). Po takim podzieleniu jedno dziecko może znajdować się w trzech, dwunastu, dwudziestu osobnikach potrzebujących narządu, kończyny, skóry...


Już brzmi strasznie. My natomiast poznajemy trójkę dzieciaków. Tutaj chciałbym na każdego z nich przeznaczyć oddzielny akapit. A Ty, mój drogi czytelniku postaraj się wczuć w jednego z bohaterów.


Connor
Ma młodszego brata. Sprawia problemy wychowawcze. Ma przyjaciółkę, której rodzice są przeciwni ich znajomości. Właściwie jest wiecznym samotnikiem. Lubi poczucie wolności, podejmuje spontanicznie decyzje. Powód podzielenia: problemy wychowawcze.


Risa
Sierota mieszkająca w Domu Stanowym- domu dziecka. Pięknie gra na klawiszu. Jej nauczyciel jest z niej dumny. Ma grono przyjaciół. Jest pomocna i otwarta na ludzi, którzy nie naruszają jej przestrzeni osobistej. Powód podzielenia: drak pieniędzy na dalsze utrzymywanie za mało utalentowanej dziewczyny.


Levi
Dziesiąty syn bogatej i bardzo religijnej rodziny, którzy według prawa Mojżeszowego oddają dziesiątą część majątku Bogu. Najmłodszy w rodzinie. Średnio lubiany w szkole. Jego największym przyjacielem jest pastor Dan. Od dziecka wmawiano mu, że spotkała go wielka łaska- bycie dziesięciną. Powód podzielenia: oddanie dziesiątej części Bogu.


Proszę. Bądź człowiekiem!

Teraz po tej krótkiej charakterystyce pomyśl. Którym bohaterem chciałbyś zostać? Którego Ci najbardziej szkoda? Z którym byś chciałbyś się przyjaźnić?
Teraz pomyśl, że zostajesz podzielony i nie ważne jak bardzo byś chciał przekonać opiekuna, decyzja jest nie odwracalna. Podpisano wyrok. Tylko wyrok na co? Na nowe życie, czy na śmierć?

Ja jestem wstrząśnięty tą historią, ponieważ niektóre opisy i sytuacje były przerażające. Nie lubię się bać. Nie oglądam horrorów, bo ich nie lubię i się trochę boję 😂. Przeczytałem książkę, czekam na drugą część aż będzie dla mnie dostępna i składam niskie ukłony w stronę wydawnictwa, że zdecydowali się wydać tą pozycję. Dziękuje im bardzo. 
Dobrze wiemy jak jakiś czas temu była u nas drama na temat aborcji. Wyobraźcie sobie, że taki wpis do konstytucji by się pojawił. Co, opada troszkę szczęka?


Uwaga!
Ostatnio spotkałem się z informacją, że na podstawie książki powstanie film. Zdjęcia zaczęły się w 2016 roku a data premiery nie jest jeszcze znana. W rolę głównych bohaterów wcielą się oni:
Nie mogę się doczekać ^^


Podsumowując.
Książka wpadła w mój gust i zapadnie na długo w mojej pamięci. Rozwaliła mnie psychicznie i naprawdę zatrzymała w nie jednym momencie powietrze w moich płucach. Najbardziej szkoda mi Leviego, bo rodzina robiła mu pranie mózgu trzynaście lat. Przekonany, że poświęcić swoje życie to zaszczyt. I nagle musi uciekać od tego co wmawiano mu tyle lat...
W mojej skromnej skali książka zyskuje 10/10 pkt. Użytkownicy lubimyczytać.pl oceniają ją na 7/10 pkt.Wydawnictwo
Sebastian